Jak zostać mistrzem? 7 tajemnic trenerów Borussii Dortmund

Autor: Magdalena Grochala

Data publikacji: 27.07.2016 12:17

Liczba odwiedzin: 4092

Ile trzeba trenować, co jeść, jak długo spać? To tylko kilka z pytań, które zadają sobie rodzice młodych sportowców. Specjalnie dla nich zapytaliśmy trenerów jednego z najsłynniejszych zespołów piłkarskich świata – Borussii Dortmund – jak zadbać o małych piłkarzy, aby wyrośli na prawdziwych mistrzów. Poznajcie ich sekrety.

Poznajcie sekrety trenerów Borussii Dortmund
 
Poznajcie sekrety trenerów Borussii Dortmund
fot. bvb.de

- Trenuję dzieciaki od lat i doskonale wiem, że wychowywanie młodego sportowca wymaga wysiłku. Nie wystarczy tylko wsparcie – choć jest bardzo ważne. Najważniejszy jest rozsądek i mądre podejście do codziennych, nawet najbardziej błahych czynności, takich jak jedzenie, spanie czy kontakt z rówieśnikami – mówi Michał Zioło, trener koordynator grup młodzieżowych Borussii.

1. Jadłospis czyni mistrza

Dzieci rosną i rozwijają się w niezwykłym tempie, dlatego priorytetem każdego dnia powinna być prawidłowa, lekka, zbilansowana dieta. Trenerzy Borussii Dortmund powtarzają jak mantrę, że posiłki mają za zadanie dostarczać energii i niezbędnych składników odżywczych, ale nie mogą obciążać i spowalniać organizmu. Menu małego piłkarza musi więc zawierać produkty węglowodanowe z pełnego przemiału, a także być bogate w warzywa i owoce oraz pełnowartościowe białko.

- Często obserwujemy pewną nadgorliwość u rodziców, którzy w dobrej wierze serwują dziecku zbyt wysokoenergetyczne posiłki. Nie przekarmiajmy dziecka, bo może to przynieść skutek odwrotny do zamierzonego – apeluje Christian Diercks, trener BVB Evonik Fußballschule.

2. Sen wyzwala energię

Specjaliści od życia w dobrym zdrowiu powtarzają, że trzeba spać przynajmniej 8 godzin na dobę. W przypadku trenujących dzieciaków ta reguła powinna być bardzo restrykcyjnie przestrzegana. Kluczem do sukcesu w sporcie – i nie tylko – jest bowiem energia i zdolność koncentracji, którą organizm czerpie właśnie ze snu.

- Piłkarz potrzebuje przynajmniej 8 godzin snu na dobę. Odpoczynek jest istotnym elementem w procesie regeneracji, dlatego nie można go bagatelizować ani uznawać za stratę czasu. Podczas snu wydziela się hormon wzrostu, który odpowiada za rozwój mięśni i odnowę tkanek, ma też swój ważny udział w rozwoju kości – tłumaczy Christian Diercks.
Sen młodego sportowca musi być nie tylko odpowiednio długi, ale i dobrej jakości.

- Uczulamy rodziców, by nie pozwalali dzieciom na korzystanie wieczorem ze smartfona, komputera czy tabletu, bowiem emitowane przez te urządzenia niebieskie światło wpływa negatywnie na jakość snu. Dziecko przynajmniej na godzinę przed pójściem spać powinno się wyciszyć, dzięki temu z pewnością szybciej zaśnie – mówi Michał Zioło.

3. Przetrenowanie daje złe efekty

Zawodowi sportowcy twierdzą, że czas odpoczynku jest tak samo ważny jak trening. Nie chodzi tu tylko o wspomniany już sen, ale o czas bez wysiłku, który pozwoli uniknąć przetrenowania. Pamiętajmy, by dać naszemu synowi lub córce czas na spotkania z rówieśnikami i realizację innych pasji.

- Optymalna dla dziecka liczba treningów na boisku to 2-3 razy w tygodniu po 60 minut. Wyjątkiem są letnie obozy z piłką – w trakcie takich wyjazdów gramy codziennie, ale poświęcamy też sporo czasu na wypoczynek i swobodną zabawę – stwierdza Christian Diercks z BVB Evonik Fußballschule, który poprowadził letnią szkółkę piłkarską BVB OSHEE Camp w podkrakowskich Niepołomicach. – Piłka nożna ma być przyjemnością, a trening wyjątkowym wydarzeniem, na które się czeka. Zbyt intensywny wysiłek na boisku prowadzi do przetrenowania mięśni, a wtedy łatwo o kontuzję, która wyeliminuje dziecko z gry na dłuższy czas.

4. Zasady fair play równie ważne jak trening

Znajomość reguł piłki nożnej to tylko mała część sukcesu. W trakcie nauki gry nie można zapomnieć o wpajaniu dziecku zasad zdrowej, uczciwej rywalizacji.

- Kładziemy bardzo duży nacisk na wypracowanie u dzieci zachowań i reakcji zgodnych z zasadami fair play, to jeden z najważniejszych elementów programu nauczania w naszej szkółce. Uczymy szacunku do innych zawodników, trenera i sędziów, mówimy też o tym, że przeciwnika należy pokonać swoimi umiejętnościami, a nie agresywnym zachowaniem – wyjaśnia Michał Zioło.

Trenerzy podkreślają, że dzieci odbierają prezentowane przez rodziców postawy jako wyznacznik i uczą się przez naśladowanie, odpowiedzialność za młodych spoczywa więc na dorosłych.

- Gdy oglądacie razem mecz, zwróćcie uwagę na to, co komentator mówi o zachowaniach piłkarzy. Dyskutujcie z dzieckiem, czy piłkarz postąpił właściwie i co ono by zrobiło, gdyby znalazło się w podobnej sytuacji. Nie może być bezkrytycznie wpatrzone w swoich ulubionych zawodników. Musi wiedzieć o tym, że piłkarze, których podziwia, mimo że są profesjonalnymi graczami, czasem dają się ponieść emocjom i nie zawsze postępują właściwie – radzi trener Zioło.

5. Wsparcie rodzica podnosi motywację

Za sukcesem każdego mistrza stoją jego rodzice, którzy zachęcali go do treningów, inwestowali swój czas, siły i pieniądze w to, by dać mu jak najlepsze warunki do rozwoju i doskonalenia swoich umiejętności. Wsparcie rodzica to jednak nie tylko pieniądze czy czas poświęcony na dowożenie na trening. Rodzic jest pierwszym i przez długi czas najważniejszym kibicem.

- Nic tak nie motywuje dziecka jak szczęśliwi rodzice siedzący na trybunach. Dlatego wzmacniajcie dziecko swoim pozytywnym nastawieniem, świętujcie razem sukcesy. Wspierajcie je w niepowodzeniach i porażkach i nie porównujcie z rówieśnikami. Dzięki temu pomożecie swojemu małemu zawodnikowi uwierzyć we własne siły i odnaleźć wewnętrzną motywację – podpowiada Christian Diercks.

6. Trening pod okiem specjalistów szybko przynosi owoce

Kiedy któryś z polskich sportowców osiągnie spektakularny sukces, dziennikarze niemal biją się o możliwość przeprowadzenia wywiadu z jego pierwszym trenerem. Nie bez powodu – to właśnie ten człowiek odkrył i rozwinął ogromny potencjał drzemiący w początkującym piłkarzu. Trener ma szansę stać się drugim po rodzicu najważniejszym autorytetem, a także mentorem. Dlatego warto zapisać dziecko do szkółki piłkarskiej, aby rozwijało swoje umiejętności pod okiem specjalistów.

- Szkółki piłkarskie stanowią fantastyczne przygotowanie do profesjonalnej gry i są sposobem na sprawdzenie predyspozycji młodych graczy. Na podstawie dokonanych w trakcie treningów obserwacji możemy pokierować małych zawodników we właściwym kierunku i zadecydować, w jakiej roli w drużynie odnajdą się najlepiej. Lato to świetny czas na wysłanie dziecka na obóz piłkarski. Być może wakacyjna przygoda z piłką w tle przerodzi się w prawdziwą pasję – dodaje Michał Zioło, który w tym roku trenował dzieci w ramach BVB OSHEE Camp.

7. Sukces jest w głowie

Zajęcia mentalne muszą być nieodłącznym elementem treningów, równie ważnym jak doskonalenie umiejętności technicznych, motorycznych i taktycznych, a wsparcie sfery emocjonalnej jest niezbędne na każdym etapie piłkarskiej kariery.

- Każdy z zawodników przeżywa na boisku silne emocje, nieraz walczy ze zmęczeniem, odczuwa zrezygnowanie lub złość. Treningi mentalne uczą tego, by nigdy się nie poddawać i zawsze grać do ostatniego gwizdka. Podobnie rzecz ma się w sytuacji drużyny wygrywającej – piłkarze nie mogą tracić czujności, bo jak pokazała historia wielu meczów, które przeszły do historii futbolu, wynik w każdej chwili może się zmienić – tłumaczy trener Christian Diercks.

Piłka nożna to piękny sport, budzący ogromne emocje w każdym zakątku kuli ziemskiej. Co roku w sercach tysięcy młodych sportowców budzi się marzenie o grze na największych stadionach świata. Rolą rodziców jest wspieranie dzieci w ich pasji i dążeniu do realizacji marzeń, bo dopóki piłka w grze, wszystko jest możliwe.

Tagi: liga niemiecka, borussia dortmund, dieta, trening, art, hit, mobile

Komentarze

Ekipa z boiska

Polecamy

 • Młodzi piłkarze z Wrocławia poznali Roberta Lewandowskiego

  Młodzi piłkarze z Wrocławia poznali Roberta Lewandowskiego

  Autor: Piotr Janas, red.

  Data publikacji: 21.06.2017 14:42

  Liczba odwiedzin: 6748

  W nagrodę za zwycięstwo w XVII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” dzieci spotkały się z reprezentacją Polski. »

 • Real Madryt potwierdził podpisanie kontraktu z "nowym Neymarem"

  Real Madryt potwierdził podpisanie kontraktu z "nowym Neymarem"

  Autor: Press Focus/x-news

  Data publikacji: 23.05.2017 22:52

  Liczba odwiedzin: 4710

  Real Madryt we wtorek oficjalnie potwierdził transfer Viniciusa Juniora. 16-latek obecnie gra w barwach brazylijskiego Flamengo. Mimo młodego wieku, napastnik już został okrzyknięty „nowym Neymarem”. Przez regulamin FIFA, Vinicius Junior do zespołu z Madrytu dołączy dopiero w lipcu 2019 roku. „Królewscy” za Brazylijczyka zapłacą 30 milionów euro, a po spełnieniu dodatkowych warunków kwota ta może wzrosnąć o kolejne 15 milionów. Sam zawodnik w Madrycie ma zarabiać 8 milionów euro netto za sezon. »

 • 19-letni Denis Gojko: Nie mogę spocząć na laurach

  19-letni Denis Gojko: Nie mogę spocząć na laurach

  Autor: Wojciech Grzegorzyca

  Data publikacji: 20.05.2017 23:14

  Liczba odwiedzin: 4423

  - Mam dużo braków, staram się je uzupełniać i chcę dalej się rozwijać. Nie mogę spocząć na laurach, bo w moim przypadku byłoby to katastrofalne - powiedział po meczu z Górnikiem Łęczna wychowanek Piasta Gliwice, Denis Gojko. »

 • Powołania do reprezentacji U-19 na towarzyskie spotkania z Ukrainą

  Powołania do reprezentacji U-19 na towarzyskie spotkania z Ukrainą

  Autor: Kaja Krasnodębska

  Data publikacji: 19.05.2017 17:01

  Liczba odwiedzin: 4406

  Przed Dariuszem Dźwigałą w czerwcu kolejne wyzwanie – po raz pierwszy poprowadzi zgrupowanie z reprezentacją rocznika 1999. Na inaugurację swojej pracy z 18-latkami zaplanował dwa towarzyskie spotkania z Ukrainą. Znane są już nazwiska zawodników na nie powołanych. »

 • Dzieci z dolnośląskiego triumfatorami XVII edycji „Z Podwórka na Stadion o Pucharu Tymbarku”

  Dzieci z dolnośląskiego triumfatorami XVII edycji „Z Podwórka na Stadion o Pucharu Tymbarku”

  Autor: MW

  Data publikacji: 04.05.2017 16:52

  Liczba odwiedzin: 8846

  Zakończyła się XVII edycja Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. 2 maja na stadionie PGE Narodowym w Warszawie poznaliśmy piłkarskich mistrzów do lat 10 i do lat 12. W finale ogólnopolskim uczestniczyły 4 drużyny z województwa dolnośląskiego, z których w Wielkim Finale kategorii U-12 chłopców zwyciężyli zawodnicy SP 45 Wrocław. Wśród chłopców do lat 10 najlepsza okazała się drużyna z UKS Irzyk z woj. mazowieckiego (kategoria U-10), a w rozgrywkach dziewczynek zwyciężyły KKS Katowice z woj. śląskiego (kategoria U-10) oraz UKS Ząbkovia Ząbki z woj. mazowieckiego (kategoria U-12). Na zwycięskie drużyny czeka teraz nagroda główna, czyli mecz Polska-Rumunia w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata, 10 czerwca. »

Znajdź nas na Facebooku

Najpopularniejsze

 • 50 najlepszych młodych zawodników 2014 roku - od 15-latka do kata Milanu (TALENTY)

  50 najlepszych młodych zawodników 2014 roku - od 15-latka do kata Milanu (TALENTY)

  Autor: tom

  Data publikacji: 08.12.2014 16:42

  Liczba odwiedzin: 406084

  We współczesnym futbolu coraz młodsi zawodnicy znajdują się w kadrach najlepszych zespołów na świecie. Mimo młodego wieku, wielu z nich posiada już olbrzymie umiejętności. Oto lista 50 najlepszych młodych piłkarzy według JuniorFutbol.pl. »

 • Najlepsze buty piłkarskie 2014 (RANKING, CENY, GALERIA)

  Najlepsze buty piłkarskie 2014 (RANKING, CENY, GALERIA)

  Autor: tom

  Data publikacji: 22.01.2014 13:28

  Liczba odwiedzin: 277024

  Najlepszy buty piłkarskie 2014. Mundial za pasem, więc firmy sportowe "wypuszczają" coraz to nowsze technologicznie, coraz bardziej spektakularne wizualnie modele obuwia piłkarskiego. W formie galerii przygotowaliśmy ranking najlepszych butów piłkarskich na 2014 rok. Znajdziecie tu także ich przybliżone ceny. »

 • "Tejpy" - sposób tuningowania ciała i leczenie doraźne

  "Tejpy" - sposób tuningowania ciała i leczenie doraźne

  Autor: Tomasz Bilewicz

  Data publikacji: 26.11.2013 13:28

  Liczba odwiedzin: 227997

  W niemal każdej transmisji ze sportowego wydarzenia obserwujemy zawodników "obklejonych" kolorowymi taśmami, niekiedy prawie od stóp do głów. Do czego służą "tejpy"? Jak działają? Zapytaliśmy o to fizjoterapeutę Roberta Stebla, człowieka, który "klei" sportowców każdego dnia. »

 • Plebiscyt JF: Wybieramy "ekipę z boiska"! [GŁOSOWANIE]

  Plebiscyt JF: Wybieramy "ekipę z boiska"! [GŁOSOWANIE]

  Autor: JuniorFutbol.pl

  Data publikacji: 27.03.2014 09:57

  Liczba odwiedzin: 153035

  [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE] Która "ekipa z boiska" zgarnie komplet markowych strojów piłkarskich? Konkurs JuniorFutbol.pl wchodzi w decydującą fazę. Do 2 kwietnia czekamy na Wasze głosy w plebiscycie na najbardziej oryginalną piłkarską ekipę! »

 • NIKE HYPERVENOM (opinie, cena, sklepy)

  NIKE HYPERVENOM (opinie, cena, sklepy)

  Autor: mgs

  Data publikacji: 04.11.2013 11:35

  Liczba odwiedzin: 121211

  Najnowszy model butów piłkarskich Nike Hypervenom z serii Nike Hi-Vis to zaawansowany technologicznie produkt przygotowany specjalnie dla zawodników grających na pozycji napastnika. W Hypervenomach gra między innymi polski supersnajper Robert Lewandowski. »

 • Jadłospis piłkarza: Kuba Rzeźniczak tłumaczy jak powinien odżywiać się zawodowiec

  Jadłospis piłkarza: Kuba Rzeźniczak tłumaczy jak powinien odżywiać się zawodowiec

  Autor: Tomasz Bilewicz

  Data publikacji: 19.09.2013 15:23

  Liczba odwiedzin: 116893

  Obrońca Legii Warszawa i reprezentacji Polski Jakub Rzeźniczak w ostatnich miesiącach imponuje formą. Skąd taka dyspozycja? Co oprócz systematycznego, rzetelnego treningu, niesłabnącej motywacji i ambicji jest niezbędne, by osiągnąć i utrzymać optymalną formę? Kuba Rzeźniczak odpowiada: jedzenie. »

SPONSOR SERWISU

Polska Press sp z.o.o informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie JuniorFutbol.pl podlegają ochronie. Dowiedz się więcej »
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej »

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.